Dziś jest: Czwartek 24 maja 2018, imieniny: Joanny i Zuzanny
Galerie zdjęćMapyKontakt
 
  • Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6

« strona główna

Cudze chwalicie, o swoim zapominacie...

data 25-06-2015

O tym, że wycieczka może być ciekawa, łączyć elementy historii, przyrody, geografii i wiedzy o regionie chcielibyśmy przekonać my, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Przyrodników Polskich w Brwicach, którzy 23 czerwca wyruszyliśmy na poszukiwania korzeni swoich przodków szlakiem pamięci narodowej województwa zachodniopomorskiego. Tropienie rozpoczęliśmy od Cedyni i od Góry Czcibora. Miejsce to wiąże się z dwiema bardzo ważnymi potyczkami w dziejach naszej historii: bitwą z 24 czerwca 972 r., w której Mieszko I pokonał margrabiego Hodona, i tą, która miała miejsce w marcu 1945r., gdy ponoszące porażkę niemieckie armie zostały zepchnięte za Odrę, ale właśnie w przyczółku cedyńskim broniły się najdłużej i to tutaj doszło do najbrutalniejszych walk. Dziś betonowy piastowski orzeł przypomina o tych dziejach.

Po pokonaniu „kilku” schodków na szczyt wzniesienia i po ostrożnym zejściu na dół, a także po złapaniu oddechu po lekkiej zadyszce, zajrzeliśmy do zrekonstruowanej drewnianej palisady. Z Cedyni wyruszyliśmy do Siekierek, ale naszym celem były Stare Łysogórki. A tam oczywiście chwila przy pomniku – czołgu IS2. Kilka zdjęć, krótkie wprowadzenie, chwila zadumy i przeszliśmy na cmentarz wojenny. To tutaj w kwietniu 1945 roku, pomiędzy Siekierkami i Gozdowicami, znajdował się pas natarcia 1 Armii Wojska Polskiego, która w ramach operacji berlińskiej uczestniczyła w forsowaniu Odry. I to właśnie tutaj ponad dwa tysiące żołnierzy, którzy zginęli bohaterską, choć bardzo przedwczesną śmiercią, znaleźli swoje pośmiertne łoże. To ku pamięci tych i innych bohaterów zapaliliśmy znicze i odśpiewaliśmy polski hymn, rozmyślając o tym, że wojna to straszliwe zło, które okalecza każdy naród.

Następnym miejscem, w którym się zatrzymaliśmy, był taras widokowy, usytuowany za kamienną „Ścianą chwały” i tuż obok zrekonstruowanego bunkru, umiejscowionego dokładnie tu, gdzie przed laty bohaterowie forsowania Odry mieli swój punkt obserwacyjny. Dodatkową atrakcją tego miejsca, zwłaszcza dla nas, społeczności szkoły noszącej taką nazwę, jest to, że ów nadodrzański stok porastają ciepłolubne ostnice piaskowe i zagrożone wyginięciem turzyce delikatne, zaś wśród nich cicho przemykać może także objęty ścisłą ochroną pajączek o nazwie gryziel stepowy. Zachwyciła nas ta Murawa Ostnicowa.

Nasyciwszy oczy widokiem rzadko spotykanej roślinności udaliśmy się do Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych 1 Armii Wojska Polskiego w Gozdowicach. Tam młodsze dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej, a starsze w grze terenowej, ale najpierw przewodnik, p. Michał Dworczyk, oprowadził nas po muzeum i z dużą cierpliwością opowiedział co nieco o każdym eksponacie. Zatrzymaliśmy się też na chwilę przy pomniku sapera, a na nabrzeżu Odry rzuciliśmy okiem na prom „Bez granic”. To mały bocznokołowiec, którym można przepłynąć odległość 50m i znaleźć się w Niemczech, korzystając z promowego przejścia granicznego. Pogoda zapewniła nam dodatkowe atrakcje - mieliśmy czasem słońce, czasem deszcz… czuliśmy się troszkę jak na planie filmowym w Bollywood. W drodze powrotnej głód zaspokoiliśmy w lodziarni, racząc się pysznymi goframi.

Ciekawostką jest to, że pieniądze na zorganizowanie wycieczki uczniowie sami sobie wygospodarowali, organizując kiermasz świątecznych różności, na który, pod okiem nauczycieli i rodziców, sami przygotowali ozdoby.

 

 

 

 Kalendarz imprez

  Maj 2018 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia