Dziś jest: Sobota 26 maja 2018, imieniny: Filipa i Pauliny
Galerie zdjęćMapyKontakt
 
  • Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6

« strona główna

Poznawanie historii naszego regionu

data 03-11-2015

Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych 1. Armii Wojska Polskiego w Gozdowicach rozpoczęło realizację wspólnego przedsięwzięcia z Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Mieszkowicach, którego celem jest poznawanie historii naszego regionu.

23 października br. młodzież gimnazjalna wraz z dyrektorem szkoły Remigiuszem Rzepczakiem i Michałem Dworczykiem - kustoszem muzeum w Gozdowicach, absolwentem mieszkowickiego gimnazjum oraz historii na Uniwersytecie Szczecińskim, udała się na Siekierkowski Cmentarz Żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach.

Na miejscu Michał Dworczyk zapoznał gimnazjalistów z dziejami tego cmentarza oraz z symboliką pomnika znajdującego się w jego centralnym miejscu. Opowiedział również o wydarzeniach z czasów drugiej wojny światowej, które miały miejsce w tej okolicy. Następnie przytoczył interesującą historią Jana Kusława, Polaka mieszkającego we Francji, który po kilkudziesięciu latach poszukiwań na cmentarzu wojennym w Starych Łysogórkach odnalazł tablicę z imieniem i nazwiskiem swojego ojca. Tą ciekawą opowieścią wprowadził uczniów mieszkowickiego gimnazjum do realizacji kolejnego celu ich spotkania na wojskowej nekropolii, którym było sfotografowanie tabliczek na poszczególnych nagrobkach. Wykonane przez nich fotografie zostaną umieszczone na stronie internetowej muzeum w Gozdowicach i posłużą rodzinom poległych żołnierzy do sprawdzenia, czy ich bliscy na nim spoczywają. Poza tym, jak przyznaje Michał Dworczyk, przysłużą się również tym osobom, które kierowały do muzeum w Gozdowicach prośby o wykonanie zdjęcia nagrobka ich krewnego, ponieważ same ze względu na wiek, stan zdrowia i odległe miejsce zamieszkania nie mogą tego zrobić.

Stąd też po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy przed Pomnikiem Wdzięczności Żołnierzom 1. Armii Wojska Polskiego oraz po uczczeniu ich pamięci minutą ciszy, uczestnicy spotkania przystąpili do fotografowania.

Na zakończenie gimnazjaliści wraz z opiekunem pod przewodnictwem Michała Dworczyka zwiedzili ciekawą ekspozycję w muzeum w Gozdowicach. Przewodnik opowiedział im o operacji forsowania Odry (16.04.1945 r.), a także zaprezentował pamiątki po jej uczestnikach, takie jak m.in. listy z frontu, opisy czynów bojowych, odznaczenia wojskowe, broń i wyposażenie żołnierzy.Kalendarz imprez

  Maj 2018 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia