GUS

iż oferuje osobom głuchym i niedosłyszącym możliwość aktywnego udziału w spisie poprzez zapewnienie odpowiednich warunków technicznych i zaangażowanie rachmistrzów migających ze znajomością polskiego języka migowego (PJM).

W celu realizacji wywiadu z osobą głuchą lub niedosłyszącą, konieczne jest zgłoszenie się osoby głuchej lub niedosłyszącej do Urzędu Statystycznego w Szczecinie poprzez aplikację „Zamów kontakt”, dostępną pod adresem https://kontaktmigowy.stat.gov.pl/.

Obowiązek udziału w spisie powszechnym został uregulowany w art. 6 ust. 3 i art. 9 ust. 1 ustawy o statystyce publicznej (Dz. U z 2021 r. poz. 955). Podkreślić należy, że obowiązek przeprowadzenia samospisu internetowego nie wyłącza możliwości zebrania danych od respondenta metodą wywiadu telefonicznego lub metodą wywiadu bezpośredniego. Oznacza to, że respondent nie może odmówić przekazania danych w ramach spisu powszechnego rachmistrzowi spisowemu z zastosowaniem metody wywiadu telefonicznego lub bezpośredniego. Metody zbierania danych za pośrednictwem wywiadów telefonicznych lub wywiadów bezpośrednich zostały uruchomione w terminie na tyle późniejszym, aby umożliwić respondentom wypełnienie obowiązku samospisu internetowego.

Odmowa udzielenia informacji w spisie powszechnym, na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej (Dz. U z 2021 r. poz. 955), podlega karze grzywny. Główny Urząd Statystyczny złożył na Policję – na chwilę obecną – prawie 80 wniosków o popełnienie wykroczenia odmowy wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.
Rachmistrzowi spisowemu wykonującemu czynności w ramach prac spisowych przysługuje ochrona prawna przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych. Z chwilą kontaktu rachmistrza spisowego z respondentem należy rachmistrzowi przekazać dane zgodne ze stanem faktycznym na potrzeby realizacji obowiązku spisowego. Informacje przekazane rachmistrzowi spisowemu są bezpieczne i zostaną wykorzystane jedynie do celów statystycznych.

Więcej informacji na stronie Głównego Urzędu Statystycznego:
https://stat.gov.pl/aktualnosci/czy-pamietasz-ze-udzial-w-spisie-powszechnym-jest-obowiazkowy,357,1.html
https://stat.gov.pl/aktualnosci/nie-spisales-sie-przez-internet-lub-telefon-spodziewaj-sie-rachmistrza,372,1.html

Informujemy również, że od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. Główny Urząd Statystyczny przeprowadza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w spisie jest obowiązkowy. Spisem objęte są osoby, które 31 marca 2021 r.:

 • mieszkały w Polsce na stałe lub przebywały czasowo – zarówno obywatele polscy jak
i cudzoziemcy,

• obywatele polscy przebywający za granicą, którzy nie wymeldowali się z pobytu stałego w Polsce,

• osoby bezdomne – obywatele polscy i cudzoziemcy.

            Obowiązkową metodą jest samospis internetowy, poprzez stronę GUS spis.gov.pl
i wypełnienie formularza spisowego. Jeżeli nie można tego zrobić we własnym zakresie, możliwym jest skorzystanie z punktu spisowego w siedzibie Urzędu Miejskiego
w Mieszkowicach. Istnieje również możliwość dokonania spisu dzwoniąc na infolinię: 22 279 99 99 i spisania się przez telefon. W przypadku nie spisania się przez internet ani przez telefon, telefonicznie lub bezpośrednio będzie się z Państwem kontaktować rachmistrz spisowy, aby przeprowadzić spis.

            Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. nie można odmówić przekazania danych. Należy pamiętać, że udział w spisie jest obowiązkowy – tak stanowi ustawa spisowa. Odmowa udziału w spisie powszechnym grozi karą grzywny na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej.

            Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Dane osobowe od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i objęte są tajemnicą statystyczną. Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny, jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia.

            Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Dane pozyskane podczas spisów mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do aktualizacji operatów do badań statystycznych prowadzonych przez służby statystyki publicznej.

Udostępnianie lub wykorzystywanie danych uzyskanych w spisach dla innych niż podane celów jest zabronione, pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Więcej informacji o NSP 2021 znajduje się na stronie:  Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 – Strona informacyjna o Narodowym Spisie Powszechnym 2021