Dziś jest: Piątek 20 lipca 2018, imieniny: Czesława i Hieronima
Galerie zdjęćMapyKontakt
 
  • Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6

« strona główna

Uczcili polskich żołnierzy

data 14-10-2016

W dniu 28 września uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie udali się na wycieczkę po Rejonie Pamięci Narodowej. Zwiedzali miejscowości związane z walkami 1 Armii Wojska Polskiego w 1945 roku. Pierwszym punktem wędrówki było Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych 1 Armii Wojska Polskiego w Gozdowicach. W tym budynku w czasie Operacji Berlińskiej znajdowało się stanowisko dowodzenia gen. Jerzego Bordziłowskiego, szefa wojsk inżynieryjnych armii oraz dowódcy 6 Batalionu Pontonowo-Mostowego mjr Aleksandra Kofanowa.

Dzieci zwiedziły ekspozycję i wzięły udział w grze edukacyjnej „Mały Muzealnik”. Każda grupa szukała odpowiedzi na pytania w różnych źródłach: na mapach sztabowych, w żołnierskich dokumentach, na modelach mostów. Dzięki zaangażowaniu i dobrej współpracy uczniowie osiągnęli znakomite wyniki, wyższe niż wiele podobnych grup. Przy okazji poznali m. in. historię „aktu czelińskiego” (w pobliskiej Czelinie polscy saperzy jako pierwsi wbili słup graniczny z piastowskim orłem). Zdobyli także informacje na temat forsowania Odry w 1945 r. i walk polskich saperów. Takie połączenie nauki i zabawy wzbogaciło ich wiedzę historyczną oraz nauczyło samodzielnie zdobywać wiadomości.

Z Gozdowic dzieci z opiekunami Marią Skrzypczak-Wróblewską, Dagmarą Buliczak i Romanem Miciakiem udali się do Starych Łysogórek na Cmentarz Wojenny 1 Armii Wojska Polskiego. Zapalili na nim znicze i minutą ciszy uczcili polskich żołnierzy, którzy polegli w Operacji Berlińskiej. Na koniec wszyscy pozowali do pamiątkowego zdjęcia na stojącym nieopodal czołgu IS-2.

Ostatnim etapem wycieczki była góra Czcibora, nazwana tak na cześć brata Mieszka I. Z tego wzgórza 24 czerwca 972 roku Czcibor poprowadził zwycięski atak na wojska margrabiego Hodona. Cedyńskiej bitwie poświęcone były warsztaty historyczne, które w ub. roku szkolnym zrealizowali w Dąbroszynie wojowie z grupy rekonstrukcyjnej. Wspinaczce towarzyszył konkurs na policzenie wiodących na szczyt schodów.

Tekst: M. Skrzypczak-Wróblewska

FOTORELACJAKalendarz imprez

  Lipiec 2018 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia