Dziś jest: Czwartek 19 lipca 2018, imieniny: Wincentego i Wodzisława
Galerie zdjęćMapyKontakt
 
 • Pic 1
 • Pic 2
 • Pic 3
 • Pic 4
 • Pic 5
 • Pic 6

« strona główna

Podsumowanie sezonu turystycznego w Rejonie Pamięci Narodowej na terenie gminy Mieszkowice

data 13-01-2017

Podsumowanie sezonu turystycznego w Rejonie Pamięci Narodowej na terenie gminy Mieszkowice oraz działalności w Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej w 2016 r.

Z badań Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego wynika jednoznacznie, że w 2016 r. nastąpił znaczący wzrost liczby turystów odwiedzających Pomorze Zachodnie. Tendencja ta widoczna była również w naszym rejonie.

Na podstawie statystyk prowadzonych przez Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej w Mieszkowicach ustalono, że w 2015r. liczba zwiedzających muzeum wyniosła 2171 osób (składała się na to łączna liczba wejść pełnopłatnych, ulgowych oraz bezpłatnych, w tym wejścia do muzeum podczas obchodów 70. Rocznicy forsowania Odry).  

Natomiast w ubiegłym roku oba oddziały muzeum tzn. oddział w Gozdowicach i w Starych Łysogórkach odwiedziło 6950 turystów. Należy w tym miejscu wspomnieć, że muzeum nie leży na szlaku komunikacyjnym PKP ani PKS.

Osiągnięty wzrost liczby turystów to efekt kilkuletnich działań gminy Mieszkowice, która podjęła się rewitalizacji poszczególnych miejsc w Rejonie Pamięci Narodowej na terenie gminy Mieszkowice. W ramach tych działań:

 • zagospodarowano teren przy Obelisku w Czelinie, gdzie 27 lutego 1945 r. żołnierze
 • 6 Samodzielnego Batalionu Pontonowo-Mostowego wkopali pierwszy polski słup graniczny nad Odrą;
 • wyremontowano Punkt Dowodzenia przy wyjeździe z Gozdowic w stronę Starych Łysogórek, gdzie podczas forsowania Odry mieścił się punkt obserwacyjny 2. Pułku Artylerii Wojska Polskiego;
 •  wyremontowano budynek oddziału muzeum w Gozdowicach. W budynku obecnego muzeum w czasie forsowania Odry (14.04-20.04.1945 r.) znajdował się punkt dowodzenia szefa wojsk inżynieryjnych 1. Armii Wojska Polskiego i dowódcy 6. Batalionu Pontonowo-Mostowego;
 • wyremontowano i wyposażono w nowe gabloty parter oddziału muzeum w Starych Łysogórkach;
 • stworzono na stoku wzgórza nieopodal Siekierkowskiego Cmentarza Żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach lapidarium upamiętniające wszystkie ofiary drugiej wojny światowej. Do jego budowy posłużyły krzyże nagrobne znalezione w 2015 r. na brzegu Odry.

Wypracowany wynik to także zasługa Burmistrza Mieszkowic, pracowników muzeum, członków Rady Muzeum oraz osób, które z nami w ubiegłym roku współpracowały. Pracownicy muzeum przygotowali kilkanaście wydarzeń kulturalnych, aby zainteresować turystów oraz mieszkańców historią naszych ziem, m.in. pokaz prywatnych kolekcji pocztówek „Mieszkowice na starych widokówkach” oraz w ramach Nocy Muzeów „Gozdowice-Błeszyn na starych pocztówkach”. W obchodach rocznicowych forsowania Odry po raz kolejny wzięły udział grupy pasjonatów aut militarnych oraz zaprzyjaźnione prywatne muzeum, które udostępniło zwiedzającym eksponaty dotyczące tematyki drugowojennej. Dzięki temu uroczystości organizowane m.in. przez Gminę Mieszkowice stały się bardziej atrakcyjniejsze. 

W 2016 r. muzeum stworzyło ofertę edukacyjną skierowaną do szkół, połączoną ze zwiedzaniem Rejonu Pamięci Narodowej. Taka formuła pozwoliła uczniom na inne niż dotychczas poznanie historii naszego regionu.

Mówiąc o ubiegłym roku nie można zapomnieć o kilku ważnych wydarzeniach muzeum:

- dwukrotnej wizycie w muzeum Pana Bogusława Wołoszańskiego, który nakręcał wraz z ekipą filmową m.in. odcinek programu „Tajna historia XX wieku” poświęcony forsowaniu Odry, zatytułowany „Ogień i woda”. Materiał został wyemitowany w telewizji Polsat Play
10 października 2016 r.;

 • wizycie w Rejonie Pamięci Narodowej i oddziale muzeum w Gozdowicach przedstawicieli rządu, w tym wicemarszałka Sejmu Joachima Brudzińskiego, Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Kasprzyka i dyrektora Gabinetu Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jacka Polańczyka. Polityków przywitał Burmistrz Mieszkowic Andrzej Salwa, Starosta Powiatu Gryfińskiego Wojciech Konarski, ks. Proboszcz Marian Augustyn, ks. Proboszcz kan. Bogdan Przybysz. Celem wizyty było m.in. omówienie przyszłorocznych obchodów rocznicy forsowania Odry;
 • zorganizowaniu wystaw czasowych w muzeum m.in. „W poszukiwaniu nowego domu. Migracje ludności na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1950”, „70 lat służby saperów WP na Pomorzu Zachodnim”, „Wrogowie Polski Ludowej. Konspiracja antykomunistyczna na Pomorzu Zachodnim 1945-1956”, „Wystawa etnograficzna – sprzęt codziennego użytku dawniej”;
 • organizacji „Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa”.

Nowy rok to nowe wyzwania i ciężka praca jaką trzeba wykonać, by sprostać wymaganiom stawianym przez turystów. W 2017 r. zapraszamy państwa do odwiedzania oddziału muzeum w Gozdowciach oraz oddziału muzeum w Starych Łysogórkach, gdzie została utworzona nowa aranżacja wystawy stałej.                                                                              

Dyrektor i Rada MuzeumKalendarz imprez

  Lipiec 2018 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia