Dziś jest: Czwartek 19 lipca 2018, imieniny: Wincentego i Wodzisława
Galerie zdjęćMapyKontakt
 
  • Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6

« strona główna

Uczniowie Gimnazjum zwiedzili unikalne miejsca wyspy Wolin

data 22-05-2017

W dniu 19 maja uczniowie Naszego Gimnazjum wraz z młodszymi kolegami i koleżankami ze Szkoły Podstawowej w Zielinie i Troszynie odbyli wycieczkę do Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach. Wyjazd nawiązywał do obchodów Dnia Ziemi i Międzynarodowego i Dnia Ochrony Środowiska.

Głównym celem naszego wyjazdu było poznawanie unikalnych form ochrony przyrody związanych ze środowiskiem Morza Bałtyckiego oraz polodowcowym obszarem wyspy Wolin. Po przyjeździe do Międzyzdrojów powitał nas przewodnik Wolińskiego Parku Narodowego, który na wstąpienie przybliżył nam zasady zachowania, genezę i główne zadania parku narodowego oraz omówił geologiczne pochodzenie wyspy Wolin.

Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzania zagrody żubrów, które są największymi ssakami lądowymi występującymi w środowisku naturalnym Europy. Następnie zwiedzaliśmy wolierę bielika, który jest symbolem Wolińskiego Parku Narodowego i co ciekawe nie jest zaliczany do rodziny orłów tylko rybołowów. W sąsiedztwie żubrów i bielika swoje siedliska miały jelenie szlachetne oraz dziki. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie wzgórz morenowych w okolicy Wapnicy, które około 12 000 lat temu uformował Lądolód Skandynawski głównie z gliny i żwiru osadu zrzuconego z mas lodowcowych w okresie ocieplenia (Holocenie). Po krótkim marszu szlakiem turystycznym na wzniesienie morenowe Piaskowa Góra o wysokości 83 m n.p.m. oglądaliśmy panoramę na tzw. deltę wsteczną rzeki Świny, która powstała w wyniku osadzania materiału rzecznego oraz morskiego w czasie cofek morskich, które występują w czasie sztormów. Sprzyjające warunki pogodowe i świetna widoczność powodowały, iż mogliśmy obserwować krajobraz w promieniu około 20 km min: przedmieścia Świnoujścia, gazoport, oraz unikalne formy terenu ukształtowane przez działalność trzech żywiołów: rzeki, morza i lądolodu. Następie udaliśmy się w kierunku Jeziora Turkusowego, które jest reliktem po niemieckiej kopalni kredy z przełomu XIX i XX w. Pokłady kredy występujące w obrębie Wapnicy są związane z porwakami lodowcowymi, czyli osadami, które były „porywane” przez lądolód ze Skandynawii przetransportowane na terytorium Polski i deponowane w czasie roztapiania w epoce ocieplenia. Po dość wyczerpującym marszu po wolińskich wzgórzach polodowcowych udaliśmy się na plażę w Międzyzdrojach, aby schłodzić się morską bryzą i brodzeniem w morskiej wodzie, która okazała się wyjątkowo ciepła. Ostatnim ogniwem naszego pobytu w Międzyzdrojach był spacer po molo i promenadzie gwiazd. W drodze powrotnej zajechaliśmy na krótki posiłek, który pozwolił nam odzyskać energię do planowania kolejnych podobnych wyjazdów promujących edukację przyrodniczą.

Dziękujmy Gminie Mieszkowice za wparcie finansowe, które pozwoliło na pokrycie kosztów przewodnika i biletów do zagrody żubrów, dziękujmy uczniom, którzy stanęli na wysokości zadania zachowując się przyzwoicie w czasie trwania wycieczki.

 

Opiekunowie: Marcin Bochuta, Bogusława Chojnacka, Andrzej Misian

FOTORELACJAKalendarz imprez

  Lipiec 2018 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia