Informacja o realizacji projektu edukacyjnego w Szkole Podstawowej im. Mieszka I w Mieszkowicach

W roku szkolnym 2017/2018 w Szkole Podstawowej im. Mieszka I w Mieszkowicach rozpoczęto realizację projektu "Podnoszenie kompetencji kluczowych w Mieszkowicach jako dobra inwestycja". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

W związku z dotychczasową realizacją przedsięwzięcia, które obejmuje dwa lata szkolne, zakupiono pomoce dydaktyczne i wyposażenie pracowni przedmiotowych. Służą one do prowadzenia zajęć pozalekcyjnych, organizowanych przez szkołę w celu rozwijania uzdolnień i zainteresowań uczniów oraz wspierania ich w zakresie języka niemieckiego, robotyki oraz przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. W ramach realizacji projektu odbywały się w niej również warsztaty edukacyjno-zawodowe, zajęcia rewalidacyjne, psychoedukacyjne oraz rozwijające kompetencje emocjonalne. Uczestniczący w nich uczniowie m.in. przeprowadzali doświadczenia i obserwacje przyrodnicze, uczyli się praktycznego zastosowania wiedzy i umiejętności przedmiotowych, rozpoznawali swoje predyspozycje związane z danym zawodem, poznawali skuteczne metody rozwiązywania konfliktów, rozwijali twórcze myślenie, przygotowali i wystawili przedstawienie teatralne, ćwiczyli sprawność manualną i orientację przestrzenną, odbyli wycieczki do Planetarium w Toruniu, zakładu produkcyjnego w Kostrzynie nad Odrą i do Technikum Leśnego w Starościnie, a także brali udział w targach edukacyjno-zawodowych.

Wsparciem oferowanym w ramach projektu zostali objęci również nauczyciele, którzy uczestniczyli w cyklu szkoleń z zakresu motywacji do uczenia się przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, metod aktywizujących, efektywnego uczenia się, bezpieczeństwa w pracowni przyrodniczej oraz w kursie szybkiego czytania i uczenia się technik pamięciowych.

W roku szkolnym 2018/2019 szkoła rozpocznie kolejny etap realizacji projektu, oferując uczniom udział w zajęciach pozalekcyjnych, rozwijających ich uzdolnienia oraz wspierających w nauce.

Remigiusz Rzepczak