Dziś jest: Czwartek 19 lipca 2018, imieniny: Wincentego i Wodzisława
Galerie zdjęćMapyKontakt
 
 • Pic 1
 • Pic 2
 • Pic 3
 • Pic 4
 • Pic 5
 • Pic 6

« strona główna

Nadchodzi Zima! Czy wiesz jak się zachować?

data 03-12-2012

Obfite i długotrwałe opady śniegu mogą sparaliżować funkcjonowanie całych regionów kraju. Nawet tereny o zwykle łagodnym przebiegu zimy mogą być nawiedzane gwałtownymi atakami mrozu, opadów śniegu i marznącego deszczu. Tego rodzaju zdarzenia prowadzą do zablokowania dróg i powodują przerwy w dostawach energii elektrycznej. W takich warunkach normalne funkcjonowanie lokalnych społeczności jest bardzo utrudnione, a sprawne prowadzenie działań ratowniczych bywa niemożliwe.

Jedynie nadzwyczajna mobilizacja sił i środków państwa i samorządu terytorialnego, w tym krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego, pod kierownictwem właściwego ze względu na skalę zdarzenia terytorialnego organu władzy publicznej, pozwala ochronić życie ludzi i zminimalizować straty materialne.

Również i Ty możesz przyczynić się do pomniejszenia oddziaływania skutków uciążliwych zimowych warunków atmosferycznych na Ciebie, jak i na członków Twojej rodziny. Weź na siebie ciężar przygotowań, w takim zakresie, jaki uznasz za stosowny odpowiednio do zaistniałej sytuacji lub dającej się przewidzieć sytuacji kryzysowej.

 

 •  w czasie zimy szczególnie uważnie obserwuj pogodę i zmiany w jej stanie, zapowiadane  w prognozach meteorologicznych,
 •  zrozum znaczenie stosowanych w mediach określeń stanu pogody i towarzyszących im zjawisk atmosferycznych,
 •  zgromadź w domu i samochodzie niezbędne wyposażenie, które pomoże Ci przetrwać godziny lub dni bez ogrzewania, oświetlenia, łączności, ciepłej strawy, leków itp. codziennych udogodnień,
 •  zadbaj o stan podręcznego sprzętu gaśniczego,
 •  stosuj w zimie ubrania składające się z kilku warstw z lekkiego materiału, zamiast np. jednego grubego płaszcza zimowego,
 •  nakrywaj głowę, bo to miejsce szczególnie narażone na duże straty ciepła,
 •  nie podejmuj prac wymagających nadmiernego wysiłku np. w czasie odgarniania śniegu itp. Taki wysiłek może być przyczyną ataków serca,
 •  zwracaj uwagę na pierwsze odczuwalne objaw odmrożenia palców rąk i stóp, uszu, nosa, brody i policzków. Jak stracisz czucie, na pomoc może być już za późno ze względu na nieodwracalne zmiany.
   

 

ODMROŻENIA

Odmrożeniem nazywamy miejscowe uszkodzenie tkanek na skutek działania zimna. Może się ono zdarzyć nawet przy temperaturze 00, szczególnie przy wietrznej i wilgotnej pogodzie. W odmrożeniu skóra początkowo bywa zaczerwieniona, później staje się sina, szaroniebieska,  a w końcu blada. We wstępnym okresie odmrożenia występuje uczucie marznięcia i swędzenia.

Z powodu płynnych i nieostrych granic zmian na skórze trudno jest rozstrzygnąć, czy mamy do czynienia z odmrożeniem, czy też z miejscowym wychłodzeniem. Dopiero w ciepłym pomieszczeniu można z grubsza odróżnić te dwa rodzaje uszkodzeń: lekkie odmrożenie i nadmierne przechłodzenie powodują od razu silny ból, podczas gdy ciężkie odmrożenia pozostają w cieple zupełnie bezbolesne. Głównym zagrożeniem w odmrożeniu jest nieodwracalne obumarcie odmrożonych części ciała, a także zakażenie powstałych ran.

 

 

SKALA ODMROŻEŃ

I stopień– zaczerwienie, ból, uszkodzenie naskórka,

II stopień– zaczerwienienie, ból, pęcherze,

III stopień– deformacja skóry, bladość, siność, brak bólu.

 

WAŻNE

 •  nie podajemy alkoholu – ogrzewa tylko na moment,
 •  nie nacieramy śniegiem,
 •  nie pozwalamy poszkodowanemu palić tytoniu.OBIAWY ODMROŻENIA 

 •  blada, zimna, sucha skóra,
 •  spowolnione tętno i oddech,
 •  zaburzenia świadomości.

 

POSTEPOWANIE Z OSOBĄ POSZKODOWANĄ

 •  okładamy kocami, folią lub innym materiałem o właściwościach izolujących ciało osoby poszkodowanej,
 •  ciepła kąpiel /woda o temperaturze pokojowej, stopniowo ogrzewana/,
 •  jeżeli osoba jest przytomna: podajemy ciepłe słodzone napoje /np. herbata/ lub wysokokaloryczne pokarmy /np. czekolada/,
 •  co 45-60 sek. sprawdzamy tętno.
   

 

Pierwsza pomoc w przypadku odmrożenia, zwłaszcza gdy odmrożona część ciała jest jeszcze blada, polega na możliwie szybkim przywróceniu w niej krążenia krwi. W tym celu stosujemy ogrzanie uszkodzonej kończyny w kąpieli wodnej, w coraz wyższej temperaturze. Rozpoczynamy ogrzewanie wodą
o temperaturze od 25 do 30 o C, aby po kilkunastu minutach zwiększyć ją od 38 do 40 o C. Ogrzewanie należy stosować do czasu, gdy tkanki osiągną odpowiednią temperaturę. Po kąpieli można odmrożone miejsca lekko nacierać niewielką ilością 70 % alkoholu etylowego, aż do zaróżowienia skóry. Następnie trzeba nałożyć suchy jałowy opatrunek z grubą warstwą waty i z ciepło owiniętymi kończynami odwieść chorego do szpitala.

Jeśli w warunkach polowych nie ma możliwości wykonania takiej kąpieli ogrzewającej, to należy zastosować krótkotrwały, delikatny masaż, używając niewielkiej ilości 70 % alkoholu etylowego, a następnie nałożyć gruby opatrunek ochronny. Jeśli wytworzyły się pęcherze, przykrywa się je jałowym opatrunkiem. Pęcherzy nie należy przekłuwać.

Zabrania się również szeroko stosowanego nacierania odmrożonych kończyn śniegiem, pogarsza to jeszcze ich stan – tworzą się mikroskopijne rany, łatwo powstaje zakażenie. Zabronione jest również podawanie alkoholu, gdyż jego działanie rozszerzające naczynia krwionośne może spowodować przechłodzenie całego organizmu. Nie wolno też palić tytoniu. Nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych.

W przypadku wychłodzenia całego ciała, ogrzewanie należy przeprowadzić bardzo powoli, gdyż ciepła kąpiel spowoduje rozszerzenie skórnych naczyń krwionośnych i zimna krew z obwodu zmiesza się z ciepłą krwią centralną – może to doprowadzić nawet do zgonu.

Są przypadki, gdy znalezionego zamarzniętego człowieka wnoszono do ciepłego pomieszczenie, gdzie – na skutek opisanego wyżej mechanizmu – szybko umierał. Do kąpieli całego ciała używamy wody o temperaturach jak przy miejscowych obrażeniach, podnoszenie ciepłoty kąpieli powinno odbywać się bardzo wolno.

 


 

 

 Kalendarz imprez

  Lipiec 2018 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia